sobota, 25 lutego 2012

Top Chips Smak Karnawału o smaku orientalnym - nowe chipsy z Biedronki

Chipsy Top Chips z Biedronki to zdecydowanie mocna strona dyskontów z nakrapianym owadem w logo. W czasie ubiegłego już karnawału pojawiły się nowe smaki zwane "smakiem karnawału". Ja skusiłem się na orientalne.

Chipsy z Biedronki to nieodłączny element studenckich (i nie tylko) imprez. To jeden z produktów, który oprócz niskiej ceny cechuje również stosunkowo wysoka jakość. Top Chipsy są chipsami cienkimi, niezbyt tłustymi i nie sflaczałymi (chrupią).

Niestety nie wiemy kto ów przekąskę produkuje, dokładnie nie wiemy nawet w jakim państwie się Top Chipsy produkuje. Jedyną informacją jest "wyprodukowano w UE".
Skład: ziemniaki, olej roślinny, preparat aromatyzująco-smakowy 5% [cukier, sól, sproszkowana papryka, sproszkowana cebula, ekstrakt drożdżowy, naturalny aromat (zawiera seler), sproszkowana curry (zawiera gorczycę), regulatory kwasowości: kwas octowy i kwas cytrynowy; chili, barwnik: ekstrakt z papryki].

Dlaczego chipsy są niezdrowe?

Skład chipsów na pierwszy rzut oka nic nie budzi większego niepokoju, nie ma żadnych groźnie brzmiących E-składników. Naukowcy jednak przekonują, że chipsy są niezdrowe przede wszystkim z powodu zawartości akrylamidu, który wytwarza się podczas obróbki termicznej ziemniaka. Akrylamid w niektórych kręgach zwany C3H5NO jest substancją toksyczną, która może przyczynić się do raka przewodu pokarmowego lub uszkodzenia układu nerwowego. Dopuszczalna dawka C3H5NO dla człowieka zależna jest od wagi, dlatego dzieci i osoby z niedowagą nie powinny zjadać dużych ilości chipsów.

Innym niezdrowym związkiem chemicznym występującym w chipsach są kwasy tłuszczowe, które wpływają na podwyższenie cholesterolu (tzw. "złego") oraz odkładanie się w postaci fałdek tłuszczu na ciele człowieka.

Nie powinniśmy jednak popadać w paranoję. Gdybyśmy chcieli całkowicie odizolować się od różnego rodzaju toksyn wpływających negatywnie na organizm musielibyśmy chyba wyprowadzić się na bezludną wyspę i tam zamknąć się w jakiejś kapsule.

 

Koniec straszenia, wróćmy do Top Chipsów

Top Chipsy w wersji "smak karnawału" sprzedawane są w całkiem ładnych paczkach, utrzymanych w brązowo-fajerwerkowej stylizacji. Na orientalnych jest też wizerunek chińskiego lampionu - takiego ze smokiem. Całość paczki trochę przypomina mi opakowanie Lay'sów. Z resztą sami porównajcie:


Jak się uczyć to od najlepszych - opakowania chipsów Lay's zachęcają do zakupu, tak samo jest z nowymi Top Chips'ami. Same chipsy z wyglądu bez zarzutu - zgodne z opisem na początku tego artykułu.

Na etykiecie widoczna jest miseczka z brązowym proszkiem - mniemam, że jest to curry, którego w smaku bardzo dużo. Smak orientalnych Top Chipsów to mieszanka pieczonego kurczaka z curry i odrobiną ostrej papryki. Jak dla mnie trochę zabrakło innych przypraw.

Ogólnie produkt udany i nie tylko opakowaniem, ale i stosunkiem jakości do ceny może "konkurować" z najpopularniejszymi producentami w tej branży.
Dla: Jeronimo Martins Dystrybucja S.A.
Miejsce zakupu: Biedronka
Masa netto: 140 g
Cena: 1,99 zł (?)
Ocena opisowa: Dobre, choć spodziewałem się bardziej "egzotycznego" smaku.
Ocena do indeksu: 4.0

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...