Strony

środa, 25 sierpnia 2021

Warzywa i owoce przez cały rok. Jak jeść i pić zdrowo, także poza sezonem?

Gdy świat pędzi z prędkością światła, warto zadbać o swoją dietę, by zachować formę na długie lata. W dzisiejszym wpisie nieco o tym, jak szybko i niedrogo przygotować alternatywę dla jedzenia w fast foodzie, a także jak szybko zrobić zdrowy napój rodem z babcinej kuchni. Do tego wykorzystamy warzywa i owoce dostępne przez cały rok, które dla wygody można zamówić w sklepie online.

Jeżeli nie mamy czasu lub nie przepadamy za chodzeniem po sklepach, dobrym miejscem na wygodny zakup zarówno świeżych, jak i mrożonych warzyw i owoców jest sklep Frisco, który oferuje dostawę produktów prosto pod nasze drzwi.

Zakupy przez internet przynoszone są przez kurierów we wskazanym dniu i o konkretnej godzinie. Dzięki temu możemy zaplanować dostawę w czasie, gdy na pewno będziemy w domu np. przed lub po pracy. To obecnie bardzo wygodna forma zakupów zarówno dla zapracowanych singli, jak i rodzin, które nie muszą już organizować cotygodniowych wypraw do marketu.

Poniżej zdradzę Wam moje dwa triki na szybki obiad i do tego zdrowy napój, który dzięki mrożonym owocom i warzywom można przygotowywać także poza sezonem.

Warzywny obiad zamiast fast foodów

Brak czasu to jeden z najczęstszych powodów zamiany zdrowego odżywiania na szybkie, śmieciowe jedzenie. Zazwyczaj po wyczerpującym dniu nie chce nam się szukać przepisów, biegać do sklepu w poszukiwaniu różnych produktów i stać przy kuchni.

Alternatywą dla fast foodów jest zrobienie czegoś na szybko w domu. Świetnymi, sycącymi i zdrowymi posiłkami są wszelkiego rodzaju jednogarnkowe, czy jednopatelniowe dania z warzywami. W sezonie możemy wykorzystać do tego świeże warzywa z targu. Jeżeli nie chce nam się chodzić po sklepach i kompletować zestawu obiadowego, warto kupić mieszanki mrożone w sklepie online. W tym przypadku zapas warzyw na nawet kilka miesięcy zostanie nam dostarczony pod same drzwi mieszkania.

 Warzywne obiady można urozmaicać np. raz przyrządzając warzywa na patelni z ryżem, a raz dusząc w garnku z kaszą przygotowując tzw. kaszotto. Idea w większości przypadków jest podobna podgrzane warzywa łączymy z dodatkiem ryżu, kaszy lub makaronu i mamy obiad gotowy w kilkadziesiąt minut.

Kompot – zdrowa i tania alternatywa dla napojów gazowanych

W ostatnim czasie ceny napojów gazowanych poszybowały w górę za sprawą podatku cukrowego. Nie stało się to przypadkowo, bowiem dodatkowa opłata ma zniechęcić nas do spożywania napojów o dużej zawartości cukru, które szkodzą naszemu zdrowiu. Jeżeli takie działanie faktycznie skłoniło was do refleksji i chęci rozprawienia się z niezdrowymi nawykami, warto poszukać pysznej alternatywy.

Gazowane napoje owocowe z powodzeniem można zastąpić napojem znanym w Polsce od lat czyli kompotem. Ta kojarząca się z babcinymi obiadami propozycja w ostatnich latach nieco straciła na popularności. Moda na zdrowy tryb życia pozwala jednak kompotowi wrócić na salony. To łatwy sposób na przygotowanie smacznego napoju, który będzie dużo zdrowszy od wysokosłodzonych napojów gazowanych.

Naturalnie kompoty najlepiej robić latem i wczesną jesienią, gdy w sklepach mamy dostęp do świeżych owoców. Dobre napoje warto jednak wprowadzić do całorocznego menu i to niekoniecznie za sprawą sprowadzanych zza granicy i drogich poza sezonem świeżych owoców, a znanych od lat mrożonek. Mrożone owoce wcale nie mają gorszego smaku od tych kupowanych w lecie. Kompot z mrożonek robi się równie łatwo, jak ze świeżych owoców. By cieszyć się wyraźnym owocowym smakiem, na pół kilo mrożonych owoców nie powinniśmy używać więcej niż pół litra wody. Do przygotowania naszego kompotu możemy wykorzystać zarówno mieszanki owocowe, jak i pojedyncze mrożone owoce (np. wiśnie, maliny czy truskawki).

Samo przygotowanie kompotu jest dziecinnie proste i bardzo szybkie. W garnka wlewamy wodę i ją grzejemy. Gdy będzie wrzeć, dorzucamy owoce i gotujemy je na wolnym gazie przez ok. 15 minut. Gdy owoce zmiękną, możemy całość nieco posłodzić do smaku – pamiętajmy, jednak, że jeśli nasz napój ma być zdrowy, to nie przesadzajmy z cukrem lub zamieńmy go np. na miód. Jeżeli chcemy urozmaicić nasz kompot, możemy dorzucić do niego nieco ziół np. gałązkę mięty, która nieco złamie smak. Tak przygotowany napój po ostudzeniu będzie gotowy do zaserwowanie.